طراحی رابط کاربری چیست؟

طراحی رابط کاربری (UI) را محیطی می‌گویند که تعامل میان انسان و ماشین در آن روی می‌دهد و طراح با رعایت اصول طراحی واسط کاربری (UX) سعی می کند ارتباط کاربر با ماشین را ساده و دلنشین کند. و استفاده از ابزار را ممکن میکند.

یکی از مواردی که طراحی رابط کاربری به صورت چشمگیر مورد استفاده قرار میگیرد در طراحی سایت و اپلیکیشن است.  که هر ساله با ترند های جدید سعی در ساده کردن ارتباط کاربر با سایت و اپلیکیش را دارد. طراح میبایست تعیین کند که المان ها در چه جایی قرار گیرد. باکس ها ، فرم ها ، بنرها ، و … چطور و کجا قرار گیرند و همچنین از چه ترکیب رنگی ، تصاویر و فونتی استفاده شود.

ابزارهای این کار هم روز به روز بیشتر و به روز تر میشوند تا بتوانند نیازهای طراح را برطرف کنند و کار را برای آنان ساده تر کنند. ایکس دی، فیگما، اسکچ، فتوشاپ و … هر چند وقت یکبار با اخبار امکانات جدید و بخش های جدید خود طراحان را غافلگیر کرده و سعی می کنند اشکالات خود را هم برطرف کنند. ابزار طراحی در نتیجه کار طراح دخالتی ندارد و طراح می تواند با توجه به شرایط خود و استعدادش ابزار مورد نظرش را انتخاب کند و فعالیت کند. در گروه های طراحان معمولا این بحث داغ هست و هر طراح سعی میکند نظر خود را به بقیه تحمیل کند ولی به طور کلی هر کدام از نرم افزارهای فوق امتیاز ها و اشکالات خود را دارند و این طراح است که باید انتخاب کند.

 

طراحی رابط کاربری

 

طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا)

با توجه به اینکه کاربران به مرور زمان بیشتر به سمت موبایل و تبلت می روند و استفاده از این وسایل روز به روز در حال زیاد شدن است . طراح باید این مورد را در طرح خود در نظر بگیرد و با ساده کردن طرح ها و رعایت گرید بندی های استاندارد در کنار زیبایی این امکان را به تیم کدنویسی بدهد تا در اجرای طرح برای نسخه های موبایل و تبلت مشکلی نداشته باشند و طرح انعطاف پذیر باشد. در نتیجه باید از اجرای طرح های گرافیکی و پیچیده پرهیز شود و تا حد ممکن طرح ساده باشد. ترند هایی که هر ساله اعلام می شود و طراحان برتر معرفی می کنند هم در این راه قرار می گیرد و تلاش می کند با اصول ریسپانسیو هماهنگ تر باشد.

طراح رابط کاربری

آموزش

خوشبختانه در این سالها طراحان حرفه ای و اساتید این حوزه سعی در اشتراک دانش خود داشته و با برگذاری دوره های تخصصی و حرفه ای رایگان و پولی راه را برای طراحان جدید باز می کنند. اگه شما هم علاقه مند به این رشته هستید می توانید از همین امروز شروع کنید. آموزش های رایگان فراوانی به زبان فارسی و انگلیسی در یوتیوب ، آپارات ، مدیوم و سایت های دیگر هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

 

نمونه کار طراح رابط کاربری

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *