معرفی ابزار Marquee Tool در فتوشاپ قسمت اول

در اولین پست ، قصد داریم قسمتی از امکانات یکی از پر کاربرد ترین و ابتدایی ترین ابزار های فتوشاپ برای انتخاب (select) کردن رو معرفی کنیم .

معرفی ابزار marquee tool

برای استفاده از این ابزار ، همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید میتوانیم از طریق نوار ابزار ها (tools) و انتخاب دومین ابزار و همچنین کلید “M” کیبورد ، آن را فعال کنیم . با استفاده از این ابزار میتوانیم انتخاب هایی مستطیل ، مربع ، دایره و بیضی شکل و همچنین خط های افقی و عمودی را داشته باشیم .

با انتخاب کردن این ابزار ، چهار گزینه در اختیار ما گذاشته میشود که بر اساس نیاز یکی را فعال میکنیم .

Rectangular Marquee Tool

Elliptical Marquee Tool

Single Row Marquee Tool

Single Column Marquee Tool


Rectangular Marquee Tool

اولین گزینه (Rectangular Marquee Tool) این امکان را به ما میدهد که انتخاب هایی مربع و مستطیل شکل را داشته باشیم ، که در ادامه بصورت تصویری آن را نمایش خواهیم داد.

برای مثال در تصویر زیر ما قصد داریم یک برش مربعی شکل از تصویر را انجام بدیم .

معرفی ابزار marquee tool

 

بعد از انتخاب کردن قسمت مورد نظر ، امکان کپی کردن ، برش دادن ، حذف کردن و … رو به ما میده . در حالت کلی زمانی که این ابزار را فعال میکنیم یعنی هر عملی که انجام میدهیم در همین محدوده انتخاب شده باید صورت بگیرد .

به طور مثال زمانی که این انتخاب انجام میشود ، ما میتوانیم با استفاده از منوی image با انتخاب گزینه adjustments و سپس گزینه black & white قسمت انتخاب شده را سیاه و سفید کنیم ، مثل تصویر زیر .

معرفی ابزار Marquee Tool

برای انتخاب یک مربع کامل ، زمانی که از این ابزار استفاده میکنیم ، کلید شیفت (shift) کیبورد را باید نگه داریم .

درصورتی که قصد داریم انتخابی که انجام میدهیم شامل چند قسمت از تصویر باشد ، زمانی که ابزار مارکویی را انتخاب کردیم ، از آیکن Add to a Selection که در تصویر زیر با فلش قرمز رنگ مشخص کرده ایم ، آن را فعال میکنیم.

معرفی ابزار marquee tool

 


Elliptical Marquee Tool

این ابزار هم دقیقا مانند Rectangular Marquee Tool کار میکند و امکانات بالا را در اختیار ما قرار میدهد با این تفاوت که انتخاب هایی دایره و بیضی شکل میتوانیم داشته باشیم .

Elliptical Marquee Tool

مانند ابزار قبلی برای انتخاب یک دایره کامل ، زمانی که از این ابزار استفاده میکنیم ، کلید شیفت (shift) کیبورد را باید نگه داریم .

برای انتقال قسمت انتخاب شده توسط دو ابزار بالا ، بعد از انتخاب ، با گرفتن کلید ctrl و درگ کردن میتوانیم این کار را انجام دهیم ، همچنین با استفاده از کلید ها ترکیبی ctrl + c و ctrl + x میتوانیم آن قسمت را کپی یا برش بزنیم و با کلید ترکیبی ctrl + v آن را پیست کنیم . علاوه بر امکاناتی که گفته شد میتوانیم در حالتی که با ابزار های معرفی شده قسمتی از تصویر را که انتخاب کرده ایم با استفاده از کلید delete آن را حذف نماییم .

برای غیر فعال کردن این ابزار بعد از انتخاب انجام شده از منوی فتوشاپ ، گزینه select و سپس زیر منوی deselect را انتخاب میکنیم .

این ابزار فتوشاپ امکانات زیادی را در اختیار ما قرار میدهد که در جلسه های بعدی سایر این امکانات را هم برای شما عزیزان شرح خواهیم داد .

3 دیدگاه برای “معرفی ابزار Marquee Tool در فتوشاپ قسمت اول

    1. کاربرد هر دو ابزار برش تصاویر و المانهای پروژه هستش ولی تفاوتشون در اینه که Marquee Tool برش های خاصی که براش در نظر گرفته شده ، یعنی مربع ، دایره و.. رو انجام میده ولی در lasso tool دست ما برای برش بازتر هست و هر نوع برشی که مورد نیاز باشه رو میتونیم انجام بدیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *